Information avseende stängningen av flera bassänger.
Med anledning av att vi har stängt av vissa bassänger pga förhöjda halter av legionellabakterier är det en del medlemmar och gäster som har hört av sig och varit oroliga för att besöka oss på Hjortensbergsbadet. Vi vill därför ge information direkt till alla er som besöker oss ofta för att stilla den oron.
Vi tar självklart våra medlemmars och gästers säkerhet på största allvar. De berörda bassängerna, som har separat vattensystem, kommer inte att öppnas förrän de rutinmässiga proverna påvisat normala provsvar. Vi har tillsammans med kommunen, som ansvarar för den tekniska driften såsom vattenreningen, och det bolag som kommunen anlitat för detta, vidtagit alla försiktighetsåtgärder i enlighet med branschpraxis vid påvisade legionellabakterier.
Det finns med andra ord ingen anledning att känna oro för att besöka oss på Hjortensbergsbadet. Verksamheten i övriga utrymmen fortsätter som vanligt. Hade det funnits skäl att vara orolig så hade vi givetvis stängt anläggningen för att inte utsätta vare sig gäster, medlemmar eller personal för någon risk.
Det finns inga uppgifter om att någon blivit sjuk vare sig i mars då vi senast hade förhöjda halter av legionellabakterier eller nu i oktober.
Skulle ni ändå känna osäkerhet inför ert besök är alla medlemmar från Nyköping även välkomna till våra anläggningar i Oxelösund (Ramdalen) och Trosa (Safiren).
Vill ni veta mer om hur legionella smittar eller vilka symptom som uppstår vid insjuknande så kan ni läsa om det på 1177.se
Legionellabakterier finns naturligt i jorden och en möjlig orsak till att det har kommit in i bassängerna är via besökare. Vi vill därför påminna om att det är otroligt viktigt att alla som besöker oss tvättar sig ordentligt innan man hoppar i bassängerna. Våra renlighetsregler finns uppsatta i våra omklädningsrum. Om vi hjälps åt att påminna varandra om detta så kan vi minimera riskerna att detta händer igen.
Tack för er förståelse!
Medley på Hjortensbergsbadet
Q&A
Varför kommunicerade ni inte ut detta?
Vi har tillsammans med kommunen, som ansvarar för den tekniska driften såsom vattenreningen, och det bolag som kommunen anlitat för detta, vidtagit alla försiktighetsåtgärder i enlighet med branschpraxis vid påvisade legionellabakterier. När man stänger av en bassäng så bildas inte aerosoler (vattendimma) och därmed är smittorisken eliminerad.
Vi vill inte göra gäster och medlemmar oroliga i onödan för det gör givetvis att de inte kommer till oss och det finns ingen anledning att inte göra det givet de åtgärder som vidtagits av oss och kommunen.
Utsätter ni inte folk för risker?
Det finns ingen anledning att känna oro för att besöka oss på Hjortensbergsbadet. Verksamheten i övriga utrymmen fortsätter som vanligt. Hade det funnits skäl att vara orolig så hade vi givetvis stängt anläggningen för att inte utsätta vare sig gäster, medlemmar eller personal för någon risk.
Det finns i dag inga uppgifter om att någon blivit sjuk. Vill ni veta mer om hur legionella smittar eller vilka symptom som uppstår vid insjuknande så kan ni läsa om det på 1177.se (Infoga länk till Legionella på 1177.se)
Vi kommunicerar löpande med alla som hör av sig till vår kundtjänst