Ljungsbro fritidscenter
OBS !

Måndag kväll är simhallen stängd
Lördag & söndag stänger bassängerna 14:30

Mer information

Ljungsbro fritidscenter Bli medlem
Spara som favorit Sparad som favorit
Spara centret som favorit genom att klicka på ovanstående länk X

Praktisk information Ljungsbro fritidscenter

Praktisk information inför ditt första besök hos oss på Ljungsbro fritidscenter.

  • Skåpen låser du med hänglås. Ta gärna med dig ett lås hemifrån, om du glömt lås så går det bra att köpa lås i receptionen.
  • Som målsman är du ansvarig för personer under 18 år och ansvarar också för att se till att badbesöket sker säkert och tryggt.
  • Barn under 12 år måste, oavsett simkunnighet, alltid ha sällskap av ombytt, simkunnig och betalande vuxen. För att kunna upprätthålla säkerheten för våra gäster i våra anläggningar har personalen rätt att begära att gäst kan styrka sin ålder via legitimation eller av medföljande förälder. Personalen har även rätt att kontrollera att gäst uppfyller den simkunnighet som krävs för att få bada själv. För att få bada själv i våra anläggningar måste man ha fyllt 12 år och vara simkunnig. Simkunnig innebär att man kan simma 200 meter sammanhållande.
  • Alla icke simkunniga över 12 år ska medföljas av ansvarig simkunnig betalande vuxen.
  • Barn 0-6 år ska aldrig lämnas längre bort än en armlängds avstånd.
  • Spädbarn måste ha godkända badblöjbyxor på sig (engångsblöja är inte tillåtet). Badblöjbyxor finns att köpa i vår shop om du skulle sakna eller ha glömt dem hemma.
  •  För att se öppettider och schema för aktiviteter i bassängen, klicka på ”öppettider” och scrolla ner för att se avvikande öppettider samt ”bassängschema” för aktuellt schema. 
  • Se till att duscha och byta om i god tid före stängning.