Äventyrsbad i Finspång
Arena Grosvad har ett av Sveriges härligaste äventyrsbad! I vattenlandet finns det bland annat rutschbanor, kanoner och annat kul för barn och vuxna.
Äventyrsbad
I vår tropiska värld finns något för alla busiga badare. Här hittar du två grymma vattenrutschbanor: snabba Black Hole på 68 m och krokiga Magic Eye på 95 m. I vattenlandet simmar du runt bland vattenkaskader, kanoner och kanaler. Det finns också en skön bubbelpool att relaxa i.
I äventyrsbadet ska alla kunna ha det kul och spännande. Miniäventyret ger de allra minsta barnen ett litet badäventyr för sig. Kom och lek bland fantasidjuren i en härlig miljö.
Barn under 12 år måste, oavsett simkunnighet, alltid ha sällskap av ombytt, simkunnig betalande vuxen.