Frågor och svar

Här har vi samlat några av de vanligast frågorna vi brukar få från kommuner.
- Tar entreprenören över den personal som är anställd av kommunen?
- Hur lång tid tar det att göra en upphandling?
- Vilka företag lämnar anbud, hur ser konkurrensen ut?
- Är det nödvändigt att följa lagen om offentlig upphandling (LOU) om driften av en simhall ska läggas ut på entreprenad?
Tar entreprenören över den personal som är anställd av kommunen?
I Lagen om anställningsskydd (LAS) finns regler för vad som gäller om exempelvis ett privat företag tar över kommunal verksamhet, vid så kallad verksamhetsövergång enligt 6b § LAS. Vid verksamhetsövergång ska det företag som tar över verksamheten erbjuda anställning åt dem som redan jobbar i verksamheten. När Medley tagit över verksamheten i befintliga bad- och friskvårdsanläggningar har det alltid betraktats som verksamhetsövergång och personalen har med få undantag tackat ja till att börja arbeta hos Medley.
Hur lång tid tar det att göra en upphandling?
Det kan ta ungefär ett år från det att första beslut om att göra en upphandling tas till dess verksamheten kan tas över av en entreprenör. Ett exempel på tidplan visas nedan.
Januari 2010 Beslut i kultur- och fritidsnämnden om att upphandla verksamhetsdriften.
Februari-april 2010 Framtagande av förfrågningsunderlag.
April 2010 Fastställande av förfrågningsunderlag i kultur- och fritidsnämnden.
Maj-juni 2010 Anbudstid, cirka 8-9 veckor.
Juni 2010 Utvärdering av inkomna anbud.
Juni 2010 Kontraktsskrivning med utförare.
Oktober 2010 Driftansvarig utförare påbörjar sin verksamhet enligt villkor och datum reglerat i kontraktet.
Vilka företag lämnar anbud, hur ser konkurrensen ut?
Medley är det dominerande företaget i branschen och lämnar anbud i de flesta upphandlingar av bad- och friskvårdsanläggningar. De företag som konkurrerar med Medley är oftast regionala aktörer.
Antalet anbud i upphandlingar av driften av bad- och friskvårdsanläggningar kan variera, från fem-sex (exempelvis Stockholm och Mölndal) till några få anbud. I några fall har Medley varit ensam anbudsgivare.
Kommunerna räknar dock alltid fram referenskalkyler, för att se vad det skulle kosta att driva verksamheten i egen regi. På så sätt får kommunerna garantier för att kostnaderna inte ökar till följd av upphandlingen. Många gånger leder upphandlingar till att kostnaderna minskar, även om verksamheten inte läggs över i privat regi. Istället är det kommunernas egna regi som pressat sina kostnader.
I enstaka fall har det hänt att kommuner tagit tillbaka verksamhet i bad- och friskvårdsanläggningar till egen regi, där en entreprenör tidigare ansvarat för driften.
Är det nödvändigt att följa lagen om offentlig upphandling (LOU) om driften av en simhall ska läggas ut på entreprenad?
LOU reglerar formerna för all offentlig upphandling, även driftentreprenader av-seende bad- och friskvårdsanläggningar. De kommuner som inte använder sig av LOU när friskvårdstjänster av detta slag upphandlas hamnar oftast i en gråzon, där lagligheten i upphandlingen kan ifrågasättas.
Medley rekommenderar att upphandling sker i enlighet med LOU. Konkurrensen stimuleras genom att flera företag får möjlighet att lämna anbud och att kommunen på förhand redovisar vad som efterfrågas och hur värderingen av anbuden ska göras. Används LOU blir upphandlingsprocessen också transparent för kommuninvånare och andra.
I enstaka fall skulle så kallade tjänstekoncessioner kunna övervägas, men även i dessa fall är kommunerna skyldiga att tillämpa EU-direktiv som stadgar att ge alla potentiella anbudsgivare samma förutsättningar att lämna anbud. Uthyrning av en bad- och friskvårdsanläggning skulle också kunna vara ett alternativ, men ett rent hyresförhållande förutsätter att hyresvärden inte ställer krav på tjänsternas utförande, exempelvis gällande prissättning, föreningstider och öppettider. Vidare är det viktigt att ta med i bedömningen att en hyresgäst med besittningsskydd kan bli kvar i lokalerna, även om kommunen av olika skäl skulle vilja häva hyresavtalet. Flexibiliteten minskar med andra ord.








